Przejdź do treści
Strona główna » „Idea poradnictwa gerontologicznego – czym jest, po co i komu służy?”

„Idea poradnictwa gerontologicznego – czym jest, po co i komu służy?”

  • przez
„Idea poradnictwa gerontologicznego - czym jest, po co i komu służy”

Konferencja pod honorowym patronatem Minister ds. Polityki Senioralnej Pani Marzeny Okły – Drewnowicz i Senator RP Pani Agnieszki Kołacz- Leszczyńskiej.

Na pytanie „ „Idea poradnictwa gerontologicznego – czym jest, po co i komu służy?” poszukamy odpowiedzi podczas konferencji w Opolu w dn. 28.11.2024 r..

Kogo zapraszamy?

Zapraszamy na nią osoby zarządzające i pracowników instytucji samorządowych odpowiedzialnych za politykę społeczną, senioralną i usługi dedykowane seniorom, kadry bezpośrednio pracujące z seniorami i ich najbliższym środowiskiem, m.in. w Domach i Klubach Seniora, pracowników naukowych, badaczy, menadżerów opieki senioralnej, przedstawicieli NGO-sów, Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Zapraszamy przedstawicieli Rad Senioralnych, pełnomocników wojewodów ds. polityki senioralnej, przedstawicieli instytucji/organizacji, które prowadzą różnego rodzaju poradnictwo dedykowane osobom starszym, rodzinom, opiekunom, asystentom w kontekście uwrażliwiania na potrzeby wieku a także wszystkich zainteresowanych tematem poradnictwa dla osób/i dot. osób  w wieku senioralnych, którym temat szacunku do wieku w debacie nad społeczeństwem obywatelskim, solidarnością pokoleń i zdrowiem jest bliski.

„Idea poradnictwa gerontologicznego - czym jest, po co i komu służy”

Dlaczego zastanawiamy się nad ideą poradnictwa gerontologicznego?

Seniorzy to grupa niejednorodna, łącząca co najmniej dwa pokolenia: 60+ oraz 80+. To wewnętrzne zróżnicowanie oznacza, że osoby w starszym wieku mają różne doświadczenia życiowe, stan zdrowia, sytuację materialną czy rodzinną. Różnią się także znacząco pod względem możliwości, potrzeb i doświadczanych kryzysów. Mierzą się z różnymi wyzwaniami: zdrowotne (55%), utrata bliskich (46%), samotność/izolacja (17%), utrata samodzielności (13%) oraz poczucie bycia niepotrzebnym (10%). Ponad 40% mieszka samotnie, a prawie połowa z nich jest zdana na bliską osobę. Opiekę na nad nimi sprawują “młodsi” seniorzy (trzeba ich do tego przygotować). Starości towarzyszą problemy sieroctwa senioralnego, sterotypizacji, marginalizacji i dyskryminacji ze względu na wiek (ageizm) i gerontofobii (strach przed starzeniem się lub strach przed osobami starszymi).

W realizowanej polityce społecznej wobec osób starszych brakuje specyficznego dla tej grupy wiekowej poradnictwa i wynikających z niego działań inkluzyjnych, które zapobiegałyby marginalizacji i dyskryminacji seniorów.

Niezbędne jest dedykowanie usług poradniczych tej najliczniejszej i najbardziej różnorodnej grupie wiekowej i dotarcie do niej z ofertą. Istotne jest tu głównie poradnictwo psychogerontologiczne, psychologiczne i zdrowotne a także rodzinne, zawodowe oraz poradnictwo obywatelskie.

Są poradnie dedykowane młodzieży, osobom bezrobotnym, pracodawcom, dla SENIORÓW brak, mimo, że to najliczniejsza i najbardziej złożona grupa społeczna a ich potrzeby doradcze dotyczą wielu obszarów.

Odpowiedzią na to jest prowadzona przez nas Mobilna Poradnia Psychogerontologiczna Via Salutis.

Podczas konferencji zaprezentujemy nasz pomysł i ponad półroczne doświadczenia w prowadzeniu Poradni, którą cechuje mobilność.

Celem konferencji jest zgłębienie tematyki poradnictwa gerontologicznego jako kluczowego narzędzia wspierania osób starszych w obliczu współczesnych wyzwań społecznych, zdrowotnych i emocjonalnych. W ramach wydarzenia skupimy się na dyskusji dotyczącej konieczności prowadzenia poradnictwa gerontologicznego w różnych środowiskach senioralnych i ich otoczeniu, uwzględniając jego rolę w poprawie jakości życia seniorów, wspieraniu ich samodzielności oraz integracji społecznej oraz w przeciwdziałaniu ageizmowi, stereotypizacji czy gerontofobii.

Zaprosiliśmy także innych aktorów na rynku usług, którzy działają w ściśle określonych obszarach: zdrowia, praw konsumentów czy wsparcia środowisk dotkniętych problemem utraty sprawności poznawczej czy długoterminowej opieki osób zależnych.

Zadamy sobie też pytanie czy w związku ze starzejącym się społeczeństwem i rozwojem tzw. srebrnej gospodarki, srebrnej edukacji i srebrnych usług pojawi się tez zapotrzebowanie na nowy zawód?

O tym kim jest doradca geragogiczny i czy będzie to zawód przyszłości opowie w wykładzie prof. Zofia Szarota.

Prezentacje dobrych praktyk poradnictwa zdrowotnego, psychologicznego, neuropsychologicznego, opiekuńczego, konsumenckiego, obywatelskiego, rodzinnego – w kontekście potrzeb osób w wieku senioralnym i starzejącego się społeczeństwa

Swój udział jako prelegenci potwierdzili m.in. Fundacja „Z sercem do Pacjenta” realizująca profilaktykę w zakresie chorób cywilizacyjnych i ogólnopolski event „Centralny Klub Pacjenta”, Fundacja LexCultura zajmująca się prawem srebrnego konsumenta, Centrum Montessori Senior i Fundacja „Sztukowanie Pamięci” świadczące poradnictwo skierowane do osób i rodzin dotkniętych chorobami neurodegeneracyjnymi, a także Fundacja „Era Psyche” świadcząca usługi poradnictwa psychologicznego.

Naszymi partnerami są m.in. Uniwersytet WSB Merito Opole – wcześniej Wyższa Szkoła Bankowa i Krajowa Izba Managerów Opieki Senioralnej a patronaty medialne objęły dwa opiniotwórcze tytuły Głos Seniora i Super Senior. Aktywizacja i komunikacja 60+

Konferencja jest przygotowywana przez zespół ekspercki Fundacji Via Salutis dr Joannę Wawrzyniak, Agnieszkę Buśk i Alicję Przepiórską Ułaszewską.

Konferencja jest częścią realizowanego przez Fundację Via Salutis projektu „Mobilna Poradnia Psychogerontologiczna Via Salutis”, finansowanego z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033.

Mamy nadzieję, że wspólna wymiana doświadczeń oraz inspirujące dyskusje podczas konferencji przyczynią się do rozwoju nowych, efektywnych form wsparcia dla seniorów.

Skip to content