Eksperci, z którymi współpracujemy.
Alicja Przepiórska-Ułaszewska
Jestem absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Filologia Germańska oraz licznych studiów podyplomowych m.in. z coachingu, psychologii społecznej (Wyższa Szkołaą Zarządzania i Przedsiębiorczości), psychogerontologii (Uniwersytet Wrocławski), Migracji i międzykulturowości (Uniwersytet Warszawski).
Od ponad 20 lat związana z edukacją dorosłych, jako trenerka i wykładowczyni.
Współpracuję z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, Klubami Seniora i organizacjami społecznymi, a także z Uniwersytetem WSB Merito i Wyższą Szkołą Zarządzania i Przedsiębiorczości, gdzie zajmuję się przygotowaniem przyszłych pedagogów, psychologów, doradców zawodowych, coachów do wykonywania zawodu.
Współtworzę projekt Uniwersytet Ludowy im. M. Radziwiłła Memento Vitae w Rytwianach oraz Mobilną Akademię Nestora im. Krystyny Lasek.
Jestem certyfikowaną doradczynią zawodową, dyplomowaną coachką, od 2007 r. trenerką (absolwentką szkoły trenerów Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK), certyfikowaną mediatorką i mentorką VCC. Sala szkoleniowa to mój świat, jestem tam w swoim żywiole.
Sukcesywnie rozwijam też swój warsztat pracy, jestem trenerką jogi śmiechu (kurs I i II stopnia), absolwentką kursu dla animatorów działań międzypokoleniowych i międzynarodowych a ostatnio ukończyłam roczną szkołę terapii tańcem i ruchem oraz kurs instruktorski tańców w kręgu. Wszystkie te metody włączam w swoją prace jako trenerki i wykładowczyni.
Współprowadzę Fundację Via Salutis, której misją jest edukacja, aktywizacja i integracja osób w wieku senioralnym oraz edukacja pscyhogerontologiczna, a także szkolenia edukatorów senioralnych w oparciu o autorskie metody.
Od ponad 15 lat piszę i koordynuję projekty, pozyskuję dotacje. Jestem autorką i trenerką w licznych projektach, skierowanych do grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, m.in. “Jesteśmy gotowi na sukces”, “Aktywizacyjny triatlon – młodzi w edukacji, zatrudnieniu, integracji”, “Partnerstwo instytucji rynku pracy na rzecz rozwoju mobilności ponadnarodowej” oraz publikacji: “Poradnik szkoleniowy Asystowana Aktywizacja”, “Skrypt szkoleniowy dot. Asystowanej Aktywizacji”, podręcznik z zakresu komunikacji międzykulturowej i mobilności ponadnarodowej pt. “Wspieranie kluczowych kompetencji na rynku pracy poprzez gotowość do mobilności – wdrażanie nowych metod mobilności ponadnarodowej”
Od ponad 8 lat głównie zajmuję się tematyką senioralną, w latach 2016 – 2023 napisałam i koordynowałam liczne projekty zakresu aktywności społecznej osób starszych i aktywności społeczności lokalnej a w zespole eksperckim w Fundacji Via Salutis opracowuję metody i narzędzia pracy, dedykowane edukatorom i animatorom pracującym z Seniorami. Jestem m.in. współautorką metody aktywizacji społecznej osób starszych pn. „DraBiNa – drama, biografia, narracja” oraz programu osiągania dobrostanu w wieku senioralnym pn. wzMOCnieni.
W 2024 r. założyłam Poradnię Psychogerontologiczną, miejsce, gdzie problemy i potrzeby wieku senioralnego traktowane są na serio, w którym świadczymy konsultacje przeprowadzamy warsztaty oraz wykłady o tematyce psychogerontologicznej. Poradnia działa w Wałbrzychu i w Świdnicy a docelowo ma mieć charakter mobilny.
Jak dbam o swój dobrostan?
W działaniu – sięgam po jogę śmiechu i taniec, zażywam leśnych kąpieli, zasiadam w kręgu, podróżuję i zachwycam się światem.
Agnieszka Buśk
Jestem absolwentką pedagogiki resocjalizacyjnej oraz trenerką i superwizorką dramy stosowanej. Od 2005 roku lat realizuję projekty społeczne, a te skierowane do seniorów są szczególnie bliskie mojemu sercu.
Od 2007 roku jestem związana ze Stowarzyszeniem Praktyków Dramy STOP-KLATKA, gdzie praktykuję dramę w różnych obszarach życia społecznego. W ramach projektów edukacyjnych i kulturalnych pracuję z seniorami oraz grupami międzypokoleniowymi zarówno z mniejszych miejscowości, jak i z aglomeracji. Od samego początku, gdy zaczęłam pracę edukacyjną i profilaktyczną z grupami, towarzyszyła mi drama oraz Teatr Uciśnionych. Na sali warsztatowej (stacjonarnej i wirtualnej) spędziłam ponad 15 000 godzin.
Najciekawszy projekt senioralny, w który byłam zaangażowana w ostatnich latach to “Senior to Integracja”. W okresie 2017-2020 zrealizowaliśmy wspólnie z członkami i członkiniami Mazowieckich Rad Seniorów 17 debat społecznych opartych o interaktywny spektakl. Łącznie – jako kanwa dla debat – powstało 5 spektakli Teatru Forum i Legislacyjnego (dotyczących wyzwań przy zakładaniu rad seniorów, wyzwań przy działaniu w radach seniorów, prawa seniorów do miłości i bliskości, barier we współpracy w nieformalnych grupach seniorskich oraz opresji, które ujawniła pandemia). W działaniach projektowych wzięło udział blisko 700 seniorów i seniorek z całego województwa mazowieckiego.
Wciąż uzupełniam swoją dramową praktykę o inne metody: coaching, facylitację, gry strategiczne. Podoba mi się łączenie kilku różnych metod w zależności od potrzeb grup, z którymi pracuję. Warsztaty w projektach społecznych przeplatam szkoleniami dla grup biznesowych oraz zajęciami na studiach podyplomowych. Jestem członkinią zespołu eksperckiego w Fundacji Via Salutis, w którym opracowuję programy i narzędzia wspierające pracę edukatorów senioralnych.
Jak dbam o swój dobrostan?
Pracuję tak jak lubię, w miejscach, które lubię. Czytam – kiedy potrzebuję się wyciszyć. Eksperymentuję w kuchni kiedy mam wolny czas. Gram w planszówki z rodziną, kiedy jesteśmy razem i ogarnia nuda.
Joanna K. Wawrzyniak
Ewa Marcinek
jestem polską pisarką, nauczycielką kreatywnego pisania, oraz koordynatorką projektów kulturalnych, mieszkającą w Reykjavíku. Absolwentką kulturoznawstwa i kreatywnego pisania na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2013 roku przeprowadziłam się na Islandię, gdzie jestem współzałożycielką wydawnictwa Ós Pressan wspierającego marginalizowanych autorów, oraz serii wydarzeń literackich Reykjavík Poetics, które organizuje wspólnie z Reykjavíkiem Miastem Literatury UNESCO. Zadebiutowałam w 2022 roku, kiedy moją autobiograficzną kolekcję opowiadań i wierszy Polishing Iceland wydało islandzkie wydawnictwo Forlagið. Jestem autorką felietonów, esejów, opowiadań i wierszy publikowanych w czasopismach literackich oraz prezentowanych na festiwalach w Islandii i za granicą. Moja twórczość literacka wykorzystywana była spektaklach teatralnych, filmach krótkometrażowych i instalacjach artystycznych. Dwukrotnie zdobyłam stypendium rządowe dla islandzkich artystów, w dziedzinie: literatura w 2022 oraz 2023 roku. Dzielę się swoim doświadczeniem pisarskim w różnorodnych projektach edukacyjnych dla młodzieży i dorosłych. Współpracuję z Fundacją Via Salutis przy opracowywaniu projektów edukacyjnych skierowanych do edukatorów i animatorów senioralnych. Nasz pierwszy wspólny projekt „DraBiNa-drama, biografia, narracja” był nakierowany na aktywizację społeczną osób starszych, kolejny pt. „wzMOCnieni” ma na celu osiąganie dobrostanu w wieku senioralnym. A jak dbam o swój dobrostan? – spędzając czas z ukochanym, rodziną i przyjaciółmi, odpoczywając wśród natury, oraz pamiętając, że nie wszystko zawsze musi być doskonałe.
www.ewamarcinek.com