Przejdź do treści
Strona główna » Mobilna Poradnia Psychogerontologiczna Via Salutis

Mobilna Poradnia Psychogerontologiczna Via Salutis

  • przez

Specjalistyczne poradnictwo prozdrowotne, psychologiczne, rodzinne w kontekście procesu starzenia się.

W poniedziałek 29.07.2024 r. w siedzibie naszej Fundacji w Wałbrzychu odbyło się kolejne już spotkanie w ramach Mobilnej Poradni Psychogerontologicznej Via Salutis.

Tym razem poświęcone było opiece pielęgnacyjnej nad chorym w domu. 

Poprowadziła je pielęgniarka kardiologiczna, opiekunka osób starszych z wieloletnim doświadczeniem, Danuta Rosicka.

Temat opieki nad chorym w domu dotyczy praktycznie każdego z nas, czy to w roli chorego czy opiekuna. I to niezależnie od wieku, choć mimo, że starość to nie choroba, bardzo często to właśnie osoby starsze potrzebują opieki pielęgnacyjnej. 

Poruszamy ten temat, bo profesjonalna opieka pielęgnacyjna w Polsce wciąż jest mało dostępna ze względu na koszty. Często realizowana jest przez członków rodziny, często osobami starszymi opiekują się młodsi seniorzy. 

A co składa się na opiekę? 

Codzienne czynności takie jak robienie zakupów czy przygotowywanie posiłków, towarzyszenie w czasie wolnym, aktywizacja i stymulacja poznawcza ale też higiena – mycie, przebieranie,  pomoc w ubieraniu czy zakładaniu środków higienicznych. I te wymagają wiedzy, jak pomagać, jak ułożyć chorego, jak go umyć, przebrać, podnieść, żeby nie zaszkodzić sobie ani choremu. 

Co jest najważniejsze?

Traktowanie chorego podmiotowo.

Ważne, żeby poinformować go jak będzie przebiegał proces zdrowienia, rehabilitacji czy opieki. Nie wolno pomijać go podczas podejmowania decyzji. Trzeba zapytać o potrzeby oraz w miarę możliwości dostosować się do nich. Jeśli chory informuje, że nie ma ochoty na jedzenie, nie zmuszaj go. 

Należy pamiętać  o empatii. W chorobie, bólu, cierpieniu uruchamiają się różne emocje. Naszym sprzymierzeńcem będzie także cierpliwość.

Higiena to nieodłączna część pielęgnacji chorego w domu. Odpowiednie środki higieniczne, bielizna, opatrunki a w przypadku chorego leżącego systematyczna zmiana pozycji chorego, tak by nie powstawały odleżyny.

Także dbanie o czystość i estetykę pomieszczenia, żeby dodatkowe elementy nie rozdrażniały, nie powodowały dyskomfortu.

Trzeba pamiętać także o tym, żeby chorego usprawniać, ćwiczyć, aktywizować np. po udarze sprawną stronę ciała, poprzez ćwiczenia motoryki małej, ruchy całego ciala. Warto też nie wyręczać chorego, ale stymulować mięśnie do działania. Mięśnie i mózg. Dlatego wszelkiego rodzaju rozrywki, ćwiczenia usprawniające pamięć, rozwijające funkcje poznawcze są nieodzowne. 

I radość.

Radość, śmiech, dobra atmosfera, miła rozmowa, wszystko poprawia nastrój i stymuluje mózg do produkcji hormonów szczęścia a to sprzyja zdrowieniu.

O tym, o czym warto pamiętać opiekując się osobą bliską, mówiliśmy podczas spotkania w ramach #Mobilna Poradnia Psychogerontologiczna Via Salutis.

A jakie są jeszcze inne możliwości w zakresie opieki?

Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa

  • Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa jest realizowana we współpracy z lekarzem POZ. Jest skierowana do obłożnie i przewlekle chorych, przebywających w domu. Może nią być objęty pacjent, który nie wymaga leczenia w warunkach stacjonarnych, jednak ze względu na istniejące problemy zdrowotne potrzebuje systematycznej i intensywnej opieki pielęgniarskiej w warunkach domowych. 
  • Po skierowanie trzeba udać się do lekarza rodzinnego, który dokona oceny stanu pacjenta według skali Barthel (lub zleci to pielęgniarce) i wystawi skierowanie dołączając do niej kartę oceny pacjenta do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową domową.

Skala Barthel’a, co to takiego?

Ocenia stan chorego przede wszystkim pod względem jego samodzielności przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak:

  • spożywanie posiłków
  • siadanie
  • przemieszczanie się
  • ubieranie
  • kontrolowanie potrzeb fizjologicznych
  • utrzymanie higieny osobistej

Do świadczeń z tytułu opieki długoterminowej domowej kwalifikowani są pacjenci, którzy otrzymali 40 punktów lub mniej w skali Barthel oraz nie są w ostrej fazie choroby psychicznej a także nie korzystają równocześnie z innych form wsparcia, np. hospicjum domowego.

Usługi opiekuńcze z Ośrodka Pomocy Społecznej

Można także postarać się o usługi opiekuńcze lub specjalistyczne w Miejskim lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Przysługuje ona osobie samotnej, która z powodu wieku lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona lub członkowie rodziny nie są w stanie jej zapewnić. 

Usługi opiekuńcze obejmują:

  • pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych,
  • opiekę higieniczną,
  • zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości,
  • zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Usługi specjalistyczne dostosowane są do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem.

Zarówno usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być świadczone w miejscu zamieszkania, w ośrodkach wsparcia, rodzinnych domach pomocy społecznej i domach pomocy społecznej. 

Usługi te mogą być świadczone odpłatnie lub nieodpłatnie a ich wysokość ustala Rada Gminy.

Na rynku świadczone są także usługi przez prywatne firmy, te jednak wciąż są zbyt kosztowne dla wielu potrzebujących. 

Wciąż więc najczęściej opiekę na osobami starszymi, chorymi sprawują członkowie rodziny. 

Jeśli czujesz, że ten temat cię dotyczy, przyjdź, jeśli znasz kogoś, kto powinien o tym posłuchać, zaproś go. Uczestnictwo w spotkaniu jest nieodpłatne.

W Fundacji Via Salutis dbamy o to, aby  wybrzmiały tematy dotyczący zdrowia, długowieczności czy starości. Dlatego postanowiliśmy założyć Poradnię Psychogerontologiczną Via Salutis.

Usługi świadczymy mobilnie. Możecie nas spotkać w Wałbrzychu, Świdnicy oraz Nowej Soli. Poradnia to miejsce, w którym problemy i potrzeby wieku senioralnego traktowane są na serio, w którym świadczymy konsultacje psychogerontologiczne, przeprowadzamy warsztaty oraz wykłady o tematyce dotyczącej wieku.

Wspieramy tu zarówno seniorów, jak i ich bliskich oraz opiekunów w lepszym zrozumieniu zmian, jakie zachodzą wraz z wiekiem w ciele, umyśle i w emocjach i w wypracowaniu całościowej strategii radzenia sobie z nimi, w zrozumieniu znaczenia profilaktyki i różnych rodzajów aktywności dla swojego dobrostanu, w odkrywaniu swojego potencjału na każdym etapie życia, w zbudowaniu planu na samodzielną i satysfakcjonującą dojrzałość, a także w stworzeniu strategii opieki nad niesamodzielną osobą starszą, by utrzymać ją w jak najlepszej kondycji poznawczej, emocjonalnej, fizycznej. Wspieramy  także instytucje, które chcą zainicjować działania czy projekty prosenioralne.

Regularnie odbywają się spotkania z ekspertami w różnych dziedzinach, od poradnictwa psychologicznego aż po doradztwo zawodowe a każde jest odpowiedzią na zdiagnozowane i zgłaszane potrzeby. Projekt „Mobilna Poradnia Psychogerontologiczna Via Salutis” jest finansowany ze środków #Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033. Więcej o projekcie dowiesz się w zakładce „Projekty”.

Skip to content