Misją naszej Fundacji jest edukacja, aktywizacja i integracja osób w wieku senioralnym oraz edukacja psychogerontologiczna. Stawiamy nacisk na promocję zdrowego stylu życia, rozwoju osobistego i aktywizacji społecznej osób starszych oraz integracji społeczności lokalnej wokół idei zdrowego starzenia się.
W nazwie mamy Via Salutis czyli „droga do zdrowia”, za cel więc stawiamy sobie wspieranie osób senioralnych i ich otoczenia w zakresie radzenia sobie ze stresem, zmianą i poczuciem braku stabilności, wzmacniania poczucia bezpieczeństwa oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Przygotowujemy do starości i uczymy jak ją zaakceptować i taktować jak najpiękniejszy etap życia.
Kiedy więc z Krosna przyszło zapytanie czy przyjedziemy na VIII Krośnieński Sejmik Senioralny z wykładem, odpowiedź mogła być tylko jedna. A ponieważ tematem przewodnim tegorocznego Sejmiku miało być zdrowie – zdrowy styl życia i aktywność seniorów, od razu wiedzieliśmy, że tematem wykładu, który przygotujemy będzie dobrostan.
Do Krosna z wykładem „ Dobrostan przepis na zdrowe i aktywne życie” udała się nasza psychogerontolożka Alicja Przepiórska Ułaszewska, współautorka Programu osiągania dobrostanu w wieku senioralnym „wzMOCnieni”
Sejmik odbywał się 02.10.2024 r. możemy więc śmiało powiedzieć, że rozpoczęliśmy październik z- i w dobrostanie.
Przed licznie zgromadzonymi w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie seniorami ale też obecnym prezydentem Krosna, przewodniczącym Rady Senioralnej oraz zaproszonymi gośćmi Alicja Przepiórska Ułaszewska wprowadziła uczestników w temat dobrostanu, prezentując jego różne koncepcje i definicje.
ojęcie „dobrostan” zostało wprowadzone w połowie XX wieku przez Światową Organizację zdrowia jako miernik zdrowia człowieka.
Wg Światowej Organizacji Zdrowia zdefiniowano dobrostan jako subiektywnie postrzegane zadowolenie z fizycznego, psychicznego i społecznego stanu własnego życia.
Mówiąc „dobrostan” psychologowie (Selligman, Keyes, Fedrickson) stworzyli koncepcje ROZKWITU CZŁOWIEKA, na który składają się
- dobry stan fizyczny, pozytywne relacje z innymi ludźmi i rozwój potencjału człowieka we wszystkich obszarach jego funkcjonowania
- kompletne zdrowie psychiczne
- zmierzanie ku doskonałości, związane z realizacją ludzkiego potencjału
- życie w optymalnym zakresie funkcjonowania człowieka, który to zakres wiąże się z dobrocią, generatywnością, osobistym rozwojem i odpornością psychiczną.
Mówiąc „dobrostan” trzeba też wspomnieć i inne koncepcje: CEBULOWĄ TEORIĘ SZCZEŚCIA profesora Józefa Czapińskiego, który sam szczęście opisuje jako subiektywnie postrzeganą lub odczuwaną pomyślność, dobry stan własnego życia, i dlatego też pojawia się często pojęcie dobrostanu psychicznego jako synonim szczęścia. Wspomniana teoria składa się z trzech warstw. „Pierwsza z nich znajduję się najgłębiej oraz jest najbardziej stabilna, związana z wolą życia, jest wrodzonym elementem dobrostanu psychicznego człowieka. Druga warstwa to emocjonalne oraz wyrażane w naszych sądach zadowolenie z życia. Trzecia, zewnętrzna warstwa, obejmuje zadowolenie z poszczególnych obszarów życia, takich jak: praca, rodzina, dom, przyjaciele, dochody itd. (Czapiński 1992 za: Kanasz 2015: 51).
KONCEPCJĘ DOBROSTANU SUBIEKTYWNEGO, DOBROSTANU PSYCHOLOGICZNEGO, czy TRÓJWYMIAROWĄ KONCEPCJĘ DOBROSTANU, która wprowadza pojęcia dobrostanu psychologicznego, emocjonalnego i społecznego.
Żeby wprowadzić krośnieńskich seniorów do naszego autorskiego programu wzMOCnieni, dokładniej przyjrzeliśmy się koncepcji dobrostanu psychologicznego wg Carol Ryff.
W swoim modelu mówi ona o sześciu wymiarach dobrostanu, na który składają się
- samoakceptacja
- rozwój osobisty
- cel życiowy
- autonomia
- panowanie nad otoczeniem
- pozytywne relacje z innymi ludźmi
My te właśnie obszary/wymiary wzmacniamy programem wzmocnieni.
Uzupełnieniem teorii była część praktyczna, w której zaprosiliśmy krośnieńskich seniorów także do ćwiczeń wzmacniających poczucie dobrostanu.
Udało nam się poruszyć salę!!!
Ponad 200 osób na sali dało się zaprosić do ” zażycia” małych pigułek na dobrostan. I jeśli powiemy wam, że wszyscy przez moment klaskali, skanowali swoje imię, ściskali się, witali, a nawet pili wirtualną herbatę to możecie wyobrazić sobie jaka piękna atmosfera panowała w Krośnie.
Nasz wykład został przyjęty z ogromnym zainteresowaniem, co miało odzwierciedlenie w rozmowach w kuluarach i zaproszeniu do dalszych działań.
VIII Krośnieński Sejmik Senioralny to ważne wydarzenie, skupiające się wokół polityki senioralnej, odpowiadające na potrzeby starszych mieszkańców miasta i promujące ich udział w życiu społeczności lokalnej. Świadczą o tym tłumnie przybyli odbiorcy a także oferta zaproponowana przez miasto na kolejne dni celebrowania święta seniorów.
Oprócz naszego wykładu była też prezentacja aktywności rzeszowskich środowisk senioralnych, której dokonała przewodnicząca Rzeszowskiej Rady Seniorów. Sejmik otworzył Prezydent Krosna, który dokonał dokładnej prezentacji działań i planów skierowanych do seniorów, realizowanych przez Krośnieński Urząd Miasta. I trzeba przyznać, że to cenne inicjatywy i ambitne plany.
A na koniec wyśmienity występ utalentowanej młodzieży wykonującej bardzo wymagające wokalnie utwory Maryli Rodowicz czy Andrzeja Zauchy, który to porwał publiczność, do tańca i do śpiewu, przenosząc w czasy młodości.
Zabieramy z Krosna takie zdanie ” Młodzi idą szybko ale to starsi znają drogę”.
Nasza obecność była możliwa dzięki wsparciu Rozwoju naszej organizacji z dotacji Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO 1a a także PROO 4.
A jeśli i Twoja organizacja jest zainteresowana wykładem czy warsztatami na temat dobrostanu, skontaktuj się z nami.