Na zaproszenie Fundacji Provocare, która propaguje podejście prowokatywe w terapii i coachingu mieliśmy możliwość współtworzyć ofertę merytoryczną I Międzynarodowego Kongresu Prowokatywności.
Zaprezentowaliśmy podczas wykładu z elementami warsztatu PROGRAM na DOBROSTAN w każdym wieku.
Dlaczego?
Bo codzienność, w której ścigamy się z czasem, ze zobowiązaniami, z ambicjami, z planami, z sukcesami, z oczekiwaniami świata, niekiedy sami ze sobą, taką codzienność zna większość z nas. Jesteśmy na fali wszystko nas niesie, działamy, działamy, działamy, bierzemy na siebie coraz to nowe obowiązki, zadania. Przecież trzeba działać, być „w grze”, być dla innych. I nie wolno się zatrzymać, a potem zatrzymać się trudno, a potem gdy się zatrzymamy nie wiemy co z tym bezruchem zrobić.
Szukając więc odpowiedzi na pytania:
„Jak wzmocnić siebie, żeby czuć MOC na nowym etapie, w nowej roli, w nowym miejscu w życiu?” opracowaliśmy w zespole eksperckim Fundacji Via Salutis program na dobrostan wzmocnieni.
I choć pierwszym założeniem było stworzenie programu na dobrostan osób w wieku senioralnym, to po otrzymaniu eksperckich recenzji i feedbacku od trenerów, studentów psychologii i pedagogiki, którzy wzięli udział w naszych szkoleniach, jesteśmy przekonani, że nasz Program nadaje się do zastosowania do pracy z klientem w każdej fazie dorosłości.
„ Autorki zaczerpnęły z psychologicznych koncepcji, które skupiają się na dynamice ciała oraz kładą nacisk na jakość więzi i na zdrowe relacje międzyludzkie.
Możemy znaleźć tu odniesienie do holistycznego podejścia do zdrowia psychicznego a tym samym do dobrostanu na poziomie poznawczym, behawioralnym, emocjonalnym i społecznym, w którym osoba uświadamia sobie własne możliwości, potrafi radzić sobie z sytuacjami stresowymi, ma poczucie własnych kompetencji oraz jest w stanie wnieść wkład do swojej społeczności.
(…)
WZMACNIACZ i towarzyszące mu KARTY DOBROSTANOWE są w mojej ocenie narzędziami, które zapraszają do odbycia tej niezwykle ciekawej podróży do siebie, pozwalając postawić siebie właśnie w centrum własnego życia, a to warunek konieczny do doświadczania dobrostanu, który jest subiektywny, uzależniony od wielu czynników i jest raczej ciągłym procesem niż stanem.
Zachęcam osoby pracujące z drugim człowiekiem do wzmacniania poczucia własnego dobrostanu i dobrostanu klienta, korzystając z PROGRAMU wzMOCnieni.
(Dr Marta Ułaszewska – Żuk, Instytut Terapii Psychosomatycznej)
Nasz PROGRAM pięknie pisuje się w założenia prowokatywności, która jest metodą pracy nad zdrowiem psychicznym opartą na życzliwości, humorze i stawianiu wyzwań, wywodząca się z pracy terapeutycznej Franka Farrelly, skutecznie rozpowszechniana na inne zawody pomocowe.
Alicja Przepiórska Ułaszewska z Fundacji Via Salutis korzystająca w swojej pracy, jako coachka, trenerka, mentorka i mediatorka, z różnych metod i narzędzi,
zaprosiła uczestników Kongresu na spotkanie, podczas którego zaprezentowała program wzMOCnieni – program na osiąganie dobrostanu i zaprosiła na sesję ćwiczeniową, by poczuć jak to działa w praktyce.
Uczestnicy dowiedzieli się m.in.
- czym jest program wzMOCnieni i model CUD
- jak wsłuchać się w siebie i zaopiekować sobą, szczególnie obszarami, które zaopiekowania potrzebują,
- o znaczeniu śmiechu i radości w życiu człowieka
- o ruchu w życiu, ruchu, który nam sprzyja i wzmacnia
- o znaczeniu natury/przyrody na dobrostan
A także w praktycznych ćwiczeniach doświadczyli
- mocy radości
- ćwiczenia na CUD – wzmacniające ciało, umysł i duch
- mocy kreatywnego pisania
- mocy oddechu
Były też tak bliskie prowokatywności śmiech, radość i życzliwość.
A udzielony feedback ?
Upewnia nas, że unikalność programu wzMOCnieni polega na połączeniu zastosowanych w nim metod (m.in. dramy, metody biograficznej, kreatywnego pisania, terapii śmiechem, lasem, tańcem i ruchem) tak, aby przenikały się ze sobą, aby pozwalały w wyważony sposób budować swój dobrostan na poziomie ciała, umysłu i ducha. Szanując, że jesteśmy różni jako ludzie, z całym bogactwem doświadczeń, predyspozycji i ograniczeń, różne są też metody prowadzenia zajęć, tak, aby każda osoba uczestnicząca mogła znaleźć coś, bliskiego sobie.
Praca nad budowaniem dobrostanu jest indywidualną decyzją każdego z nas, i jeśli ktoś ją podejmie to zaproponowane zajęcia i różne metody pracy są nawigacją do znalezienia własnej drogi i kluczem do otworzenia tych właściwych drzwi.
Dziękujemy Joannie Czarneckiej, prezesce Fundacji Provocare za zaufanie i zaproszenie nas do tego wyśmienitego grona, które współtworzyło merytorycznie I Kongres Prowokatywności a wśród prelegentów znalazły się takie autorytety jak Noni Hóffner. Więcej o metodzie prowokatywości poczytacie tu https://provocare.org/o-prowokatywnosci/
A my chętnie potowarzyszymy Wam w tej drodze do dobrostanu, zachęcamy do kontaktu.