Edukacja do starości – innowacja, konieczność czy fanaberia? Raport podsumowujący pracę think tanku 4 AGE w obszarze edukacji.
Szanowni Państwo,
w imieniu Fundacji Via Salutis mam przyjemność podzielić się z Państwem raportem pt. „Edukacja do starości – innowacja, konieczność czy fanaberia?”.
Starzejące się społeczeństwo to temat, który dotyczy wszystkich pokoleń, to wyzwanie mające wpływ na wszystkie dziedziny życia społecznego i gospodarczego, to już nie tylko wyznanie na przyszłość ale priorytet na dziś.
Simone de Beauvoir napisała, że „los starca zależy od kontekstu społecznego” a Leonardo da Vinci, że „Jeśli pojmiesz, że starość ma mądrość za pokarm, pracuj w ten sposób w młodości, by starości twej nie brakło pożywienia”
Postanowiliśmy sprawdzić kontekst społeczny starości oraz przyjrzeć się na ile w obszarze edukacji podejmowane jest to ważne wyzwanie – edukacja do i o starości, w celu przygotowania młodego pokolenia do współtworzenia mądrego, zaangażowanego i inkluzyjnego społeczeństwa obywatelskiego, korzystającego z mądrości, doświadczeń i dorobku kulturowego starszych pokoleń, i z empatią, zrozumieniem i szacunkiem podchodzącego do kryzysów i wyzwań starości.
A także w celu przygotowania młodego pokolenia do świadomego zarządzania swoimi zasobami, by móc z nich czerpać w okresie własnej starości, bo przecież nikt z nas nie umie być starym, ale ważne żeby umieć się dobrze zestarzeć, jak mawiała nasza mentorka ŚP. Krystyna Lasek.
Przeprowadziliśmy badania dot. postrzegania wieku i procesu starzenia się oraz edukacji do starości zarówno wśród nauczycieli jak i uczniów szkół ponadpodstawowych i zebraliśmy je w raport.
Zbiegło się to z zapowiedzią Ministerstwa Edukacji o zamiarze wprowadzenia do szkół przedmiotu, który będzie poruszał tematykę edukacji do starości, a także z zapowiedziami Ministry ds. Polityki Senioralnej o potrzebie dialogu międzypokoleniowego.
Często temat starości przypisywany jest tylko środowiskom senioralnym i sprowadzany do edukacji i aktywizacji osób starszych.
A przecież wiemy, że „los starca zależy od kontekstu społecznego” a więc od przekonań i poglądów osób młodych na temat starości, a te można kształtować poprzez proces edukacji (zarówno formalnej jak i nie- i pozaformalnej) oraz proces doświadczania.
Często brakuje bowiem wiedzy na temat procesu starzenia się i wyzwań starości, a te przecież dotykają nas wszystkich bez wyjątku. Edukacja zwiększa szansę na refleksję, na zrozumienie, akceptację i świadomie podejmowane działania.
Wydawać się może, że to element powszechnej wiedzy wśród większości społeczeństwa. Niestety, podczas codziennej pracy zespołu Fundacji Via Salutis spotykamy się z problemem niewystarczającej świadomości w tym obszarze.
Podjęliśmy więc decyzję o przeprowadzeniu badania świadomości, ale także i potrzeb oraz oczekiwań zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli, by je poznać oraz, by w kolejnych krokach działalności Think Tanku 4 AGE zaproponować rozwiązania, które wyjdą im na przeciw.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym nauczycielom i uczniom, a szczególne podziękowania kieruję do zespołu badawczego i eksperckiego Fundacji Via Salutis dr Joanny Wawrzyniak, Agnieszki Buśk i Alicji Przepiórskiej Ułaszewskiej za zaangażowanie w prace nad raportem oraz przeprowadzenie badań.
Życzę Państwu przyjemnej lektury
Paweł Ułaszewski
Prezes Fundacji Via Salutis