Przejdź do treści

Publikacje

Działania wydawnicze stanowią ważny element upowszechniania wiedzy o nowatorskich sposobach i metodach pracy. W dziale tym znajdziesz także publikacje będące wynikiem prowadzonych przez nas projektów, które powstały jako efekt działań. Chcemy, by mogły inspirować, wskazywać kierunek i podnosić kompetencje w zakresie pracy z seniorami.

Agata Patralska-Obarewicz, Wałbrzyskiem. Pod wspólnym niebem [2023]

„Pod wspólnym niebem” to zapis ludzkich historii, doświadczeń, marzeń i nadziei opowiedzianych po latach. Agata Patralska-Obarewicz, autorka tekstu, snuje właśnie taką opowieść o czasach powojennego Wałbrzycha. Będąc wówczas małą dziewczynką, utkała wiele wspomnień tego wielokulturowego miasta, a teraz ocaliła je od zapomnienia.

Publikacja wydana w ramach projektu „Wygrajmy to miejsce!” realizowanego przez Fundację Via Salutis. Projekt współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Jacek Pielich, Naszymi szlakami. Spacerownik po Wałbrzychu i ziemi wałbrzyskiej [2023]

W projekcie „Wygrajmy to miejsce” zaprosiliśmy uczestników do spacerów i warsztatów przewodnickich „Na szlaku”. Celem projektu było ocalenie od zapomnienia miejsc ważnych z perspektywy mieszkańców, ale również odkrycie walorów regionu. Projekt łączący edukację i animację wolnego czasu przygotował seniorów do pełnienia roli przewodników po terenie powiatu wałbrzyskiego. W publikacji Jacek Pielich, krajoznawca i miłośnik Ziemi Wałbrzyskiej, pokazuje uroki i zagmatwaną historię Sudetów Środkowych. 

Publikacja wydana w ramach projektu „Wygrajmy to miejsce!” realizowanego przez Fundację Via Salutis. Projekt współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”.

Nieoczywisty spacerownik po Wałbrzychu [2023]

Publikacja powstała jako efekt projektu „Twórcze dłonie w Śródmieściu. Szlakiem Wałbrzyskich kamieniczek”. Partnerami publikacji były wałbrzyskie instytucje kultury: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA w Wałbrzychu oraz Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu. Przy opracowaniu Spacerownika korzystaliśmy ze zbiorów Poloniae Amici, wiedzy fachowej Jacka Pielicha, przewodnika, opowieści uczestników projektu na podstawie koncepcji oraz zdjęć autorki projektu Alicji Przepiórskiej-Ułaszewskiej. 

Zadanie finansowane z budżetu Gminy Wałbrzych w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego na terenie miasta Wałbrzycha i na rzecz jego mieszkańców z zakresu wspierania działań aktywizacji i rozwoju społeczności lokalnej.

Questy: Co było a nie jest w Centrum Wałbrzycha i Górnicza przygoda w Starej Kopalni w Wałbrzychu

W ramach projektu „Wygrajmy to miejsce!” zrealizowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO, powstały w Wałbrzychu dwa pierwsze QUESTY. Jeden dotyczy Starej Kopalni i odwołuje się do tradycji górniczych Wałbrzycha, drugi poświęcony jest Śródmieściu sprzed lat. To świetna zabawa dla wszystkich, którzy chcą poznawać uroki miasta.

Publikacje wydane w ramach projektu „Wygrajmy to miejsce!” realizowanego przez Fundację Via Salutis ze środków Narodowego Instytutu Wolności. 

Wy-graj-my to miejsce - gra planszowa

WY-GRAJ-MY to miejsce. Gra o wielokulturowym Wałbrzychu

Uczestnicy projektu „Wygrajmy to miejsce!” mieli okazję wziąć udział w przygotowanych przez nas spotkaniach ze świadkami czasu, warsztatach nt. wielokulturowego Wałbrzycha, a także w spacerach szlakiem wielokulturowości naszego miasta. Działania te były inspiracją do stworzenia gry planszowej razem z uczestnikami projektu. Wspierali nas trenerzy i eksperci, pracujący nad fabułą, szatą graficzną oraz dynamiką gry, a przede wszystkim nad zachowaniem ram historycznych i kulturowych. Głównym celem gry jest zintegrowanie wałbrzyszan przy wspólnym stole i powrót do tradycji spotkań, snucia opowieści, uczenia się przez zabawę. W tej grze wszyscy wygrywamy!

Do gry dołączona jest książeczka „Wielokulturowość Wałbrzycha w pigułce”.

Publikacja wydana w ramach projektu „Wygrajmy to miejsce!” realizowanego przez Fundację Via Salutis. Projekt współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Wzmacniacz dobrostanu. Podręcznik dla edukatorów

To podręcznik – narzędziownik dla edukatorów, autorski zestaw ćwiczeń służący codziennemu wzmacnianiu dobrostanu osób dorosłych, w szczególności w wieku senioralnym.

Jest on rezultatem pracy ekspertek: dr Joanny K. Wawrzyniak, Agnieszki Buśk, Alicji Przepiórskiej Ułaszewskiej, Pauliny Jonsdottir oraz Ewy Marcinek w ramach projektu „WzMOCnieni – Innowacyjny PROGRAM osiągania dobrostanu w wieku senioralnym”. Projekt realizowany był w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, finansowanego z Funduszy EOG. W celu jego realizacji zawiązane zostało partnerstwo instytucji i organizacji pozarządowych. Liderem projektu była Fundacja Via Salutis w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Praktyków Dramy STOP-KLATKA, Ós Pressan i Reykjavik Ensamble. Patronat naukowy nad projektem objął Uniwersytet WSB Merito w Opolu, a patronat honorowy Marszałkowie Województw Dolnośląskiego i Opolskiego.

Tworząc WZMACNIACZ, naszą intencją było wyposażenie osób pracujących z seniorami w narzędzia rozwijania dobrostanu – zarówno wśród seniorów jak i w odniesieniu do siebie samych.

Publikacja „Wzmacniacz dobrostanu” powstała w ramach projektu „Wzmocnieni” – innowacyjny program osiągania dobrostanu w wieku senioralnym”. Projekt finansowany przez Islandię, Lichtenstein, Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”.

Karty dobrostanowe – druga część Wzmacniacza dobrostanu​

Zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonywania, zebranych w 31 kart. Może on służyć osobie pracującej nad swoim dobrostanem indywidualnie lub trenerowi do pracy grupowej.

Wzmacniacz i towarzyszące mu Karty dobrostanowe są narzędziami, które zapraszają do odbycia ciekawej podróży w głąb siebie, pozwalając postawić siebie właśnie w centrum własnego życia, a to warunek konieczny do doświadczania dobrostanu.  

Uzupełnieniem jest Bank Dobrych Praktyk, który został opracowany w postaci cyklu kart inspiracji dostępnych online na profili Fundacji: „Ćwiczenia”, „Celebrujemy chwile”, „Słowa mocy”.

Publikacja powstała w ramach projektu „Wzmocnieni” – innowacyjny program osiągania dobrostanu w wieku senioralnym”. Projekt finansowany przez Islandię, Lichtenstein, Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”.

Jeśli chcesz
poznać PROGRAM na DOBROSTAN wzMOCnieni
i odbyć profesjonalne szkolenie prowadzone przez Autorki programu

zapraszamy do kontaktu:
viasalutis.pl@gmail.com.

DraBiNa – drama, biografia, narracja. Narzędziownik dla edukatorów

Publikacja będąca rezultatem pracy zespołu eksperckiego Fundacji Via Salutis – dr Joanny K. Wawrzyniak, Agnieszki Buśk, Alicji Przepiórskiej-Ułaszewskiej oraz Ewy Marcinek w ramach projektu „DraBiNa – drama, biografia, narracja. Innowacyjna metoda aktywizacji osób starszych”. 

DraBiNa jest autorskim pomysłem na model pracy z seniorami, której celem jest zachęcanie do działań na rzecz siebie samych oraz najbliższego otoczenia. Idea, która nam przyświecała wyrosła z przekonania, że aby realizować działania na rzecz innych w sposób właściwy, należy najpierw mieć świadomość własnego dobrostanu i umieć o niego zadbać.

Publikacja została wydana w ramach projektu „DraBiNa – drama, biografia, narracja. Inowacyjna metoda aktywizacji osób starszych. Projekt realizowany był z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. W celu jego realizacji zawiązane zostało partnerstwo instytucji i organizacji pozarządowych przez Fundację św. Jadwigi w Morawie, Fundację Via Salutis oraz Ós Pressan. 

DraBiNa – drama, biografia, narracja. Zeszyt ćwiczeń dla seniora

Zeszyt ćwiczeń powstał jako uzupełnienie do cyklu warsztatów opartych na innowacyjnej metodzie DraBiNa. Zawiera ćwiczenia do wzmacniania poczucia dobrostanu. Istotą ćwiczeń zawartych w tym Zeszycie jest stworzenie przestrzeni na spotkanie ze sobą, przyjrzenie się temu jak żyję i jak chcę żyć.
Zeszyt przeznaczony jest do pracy samodzielnej. Równoległy krok, jaki warto wykonać, to udział w warsztatach.

Publikacja została wydana w ramach projektu „DraBiNa – drama, biografia, narracja. Inowacyjna metoda aktywizacji osób starszych. Projekt realizowany był z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. W celu jego realizacji zawiązane zostało partnerstwo instytucji i organizacji pozarządowych przez Fundację św. Jadwigi w Morawie, Fundację Via Salutis oraz Ós Pressan. 

Zapraszamy do odbycia szkolenia z metody DraBiNa, 
aby w pełni skorzystać z Narzędziownika w pracy z grupami, 
np. w Domach i Klubach Seniora, Uniwersytetach Trzeciego Wieku, Uniwersytetach Ludowych, 
a także aby włączyć metodę w kanon swoich warsztatów z osobami dorosłymi.

zapraszamy do kontaktu:
viasalutis.pl@gmail.com.

Skip to content