Współpraca
Edukujemy, aktywizujemy i integrujemy wokół tematu życia, zdrowia i radości. Nie robimy tego jednak sami. Możesz dołączyć do nas i Ty!
Alicja Przepiórska-Ułaszewska
Współzałożycielka i członkini Rady Fundacji Via Salutis. Od ponad 20 lat związana z edukacją dorosłych jako trenerka, coachka i wykładowczyni. Dyplomowana psychogerontolożka. W Fundacji jest ekspertką ds. programowych, pisze projekty, pozyskuje partnerów do współpracy. Współtworzy też zespół ekspercki Fundacji Via Salutis – opracowuje metody i narzędzia pracy dedykowane edukatorom i animatorom pracującym z seniorami.
Założycielka Poradni Psychogerontologicznej Via Salutis w Wałbrzychu mającej charakter mobilny. Współpracuje z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, Klubami Seniora i organizacjami społecznymi, a także z Uniwersytetem WSB Merito i Wyższą Szkołą Zarządzania i Przedsiębiorczości, gdzie zajmuje się przygotowaniem przyszłych pedagogów, psychologów, doradców zawodowych, coachów do wykonywania zawodu.
Członkini kadry Uniwersytetu Ludowego im. M. Radziwiłła „Memento Vitae” w Rytwianach.
Autorka podręczników dla edukatorów pracujących w obszarze migracji i międzykulturowości, z osobami wykluczonymi społecznie, z młodzieżą z grupy NEET, z osobami starszymi.
Trenerka jogi śmiechu (kurs I i II stopnia), absolwentka kursu dla animatorów działań międzypokoleniowych i międzynarodowych, szkoły terapii tańcem i ruchem oraz kursu instruktorskiego tańców w kręgu.
Agnieszka Buśk
W Fundacji Via Salutis jest członkinią zespołu eksperckiego, m.in. opracowuje programy i narzędzia wspierające pracę edukatorów senioralnych, przygotowuje program i materiały dla nauczycieli w zakresie edukacji do starości oraz zajmuje się działalnością badawczą. Od 2007 roku związana ze Stowarzyszeniem Praktyków Dramy STOP-KLATKA, gdzie praktykuje dramę w różnych obszarach życia społecznego.
Uzupełnia swoją dramową praktykę o inne metody: coaching, facylitację i gry strategiczne. Warsztaty w projektach społecznych przeplata szkoleniami dla grup biznesowych oraz zajęciami na studiach podyplomowych. Współuczestniczy przy realizacji projektu Uniwersytetu Ludowego im. M. Radziwiłła „Memento Vitae” w Rytwianach, dołączając do kadry Uniwersytetu.
Joanna K. Wawrzyniak
Członkini zespołu eksperckiego w Fundacji Via Salutis. Od 2006 roku nauczycielka akademicka z tytułem doktora w dziedzinie pedagogiki, edukatorka osób dorosłych i starszych w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Klubów Seniora oraz inicjatyw edukacyjnych i aktywizacyjnych – lokalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Autorka i współautorka podręczników naukowych i metodycznych oraz kilkudziesięciu artykułów z obszaru gerontologii i andragogiki, w których skupia się na zagadnieniach funkcjonowania społecznego osób starszych, biograficzności, stereotypizacji, marginalizacji, stylu życia, edukacji i rozwoju w starości.
Zarządza kierunkiem pedagogika i uczy studentów pracy pedagogicznej, aktywizującej i animacyjnej z ludźmi w różnym wieku na opolskim wydziale Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu. Angażuje się także w projekty społeczne na rzecz aktywizacji seniorów i edukacji osób dorosłych. Jest sekretarzem redakcji czasopisma „Exlibris Biblioteki Gerontologii Społecznej”. Współuczestniczy przy realizacji projektu Uniwersytetu Ludowego im. M. Radziwiłła „Memento Vitae” w Rytwianach, dołączając do kadry Uniwersytetu.
Ewa Marcinek
Współpracuje z Fundacją Via Salutis przy opracowywaniu projektów edukacyjnych skierowanych do edukatorów i animatorów senioralnych. Polska pisarka, nauczycielka kreatywnego pisania oraz koordynatorka projektów kulturalnych mieszkająca w Reykjavíku. Współzałożycielka wydawnictwa Ós Pressan wspierającego marginalizowanych autorów, organizatorka serii wydarzeń literackich Reykjavík Poetics, które organizuje wspólnie z Reykjavíkiem Miastem Literatury UNESCO.
Autorka felietonów, esejów, opowiadań i wierszy publikowanych w czasopismach literackich oraz prezentowanych na festiwalach w Islandii i za granicą. Dwukrotna stypendystka rządowa – stypendium dla islandzkich artystów w dziedzinie literatura (2022 i 2023 r.). Dzieli się swoim doświadczeniem pisarskim w różnorodnych projektach edukacyjnych dla młodzieży i dorosłych.
Beata Kras
Współpracuje z Fundacją Via Salutis, prowadząc jako trenerka szkolenia i warsztaty, a jako animatorka imprezy kulturalno-integracyjne.
Od ponad 13 lat działa jako edukatorka osób w wieku senioralnym w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku na terenie Dolnego Śląska.
Współtworzy rodzinną firmę „Kras International”, która działa zgodnie z filozofią „Biznesu z Poziomu Serca”. Prowadzi szkolenia i praktyczne warsztaty z takich tematów jak: sprzedaż, komunikacja interpersonalna, wzmacnianie kompetencji liderskich, budowanie zespołu i umiejętności miękkie. Wspiera rozwój firm, stosując Innowacyjne Formy Edukacyjne, takie jak projekt GraEdukacja oraz autorski „Teatr Organizacji”. W ramach projektu „Lekarze Firm – Zdrowa Firma” prowadzi również Sesje Diagnostyczne dla firm definiujące obszary wymagające wzmocnienia.
Arleta Mańka
Współpracuje z Fundacją Via Salutis przy realizacji projektów aktywizujących i budujących dobrostan osób w wieku senioralnym, prowadząc jako trener ćwiczenia ruchowe, oddechowe, wizualizacyjne, relaksacyjne, z wykorzystaniem technik uważności, automasażu twarzy, głowy i całego ciała oraz integracji ciała, emocji, umysłu przede wszystkim z zakresu kinezjologii i terapii dźwiękiem. Współuczestniczy przy realizacji projektu Uniwersytetu Ludowego im. M. Radziwiłła „Memento Vitae” w Rytwianach, dołączając do kadry Uniwersytetu.
Od 14 lat zajmuje się terapią dźwiękiem podczas sesji indywidualnych, a także grupowych – regularnie gra koncerty relaksacyjne indywidualne i przy współpracy z innymi muzykami i terapeutami dźwiękiem. Zagrała ok. 300 koncertów, głównie dla osób dorosłych, dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, kobiet, osób wykluczonych społecznie, osadzonych. Współtworzy ośrodek Orientalne Klimaty, prowadzi własną firmę „Źródło dźwięku”.
Tomasz Dymny
Z Fundacją Via Salutis współpracuje od początku, prowadząc warsztaty hortiterapeutyczne dla seniorów i wykłady w ramach Mobilnej Akademii Nestora im. Krystyny Lasek. Należy do grona wykładowców w Uniwersytecie Ludowym im. M. Radziwiłła „Memento Vitae” w Rytwianach, prowadząc m.in. warsztaty hortiterapeutyczne w kursie „W zdrowym ciele, zdrowy duch” oraz kurs zakładania terapeutycznego ogrodu.
Zastępca dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego ds. Arboretum Wojsławice. Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, członek Towarzystwa Miast Partnerskich Dzierżoniowa, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Środkowoeuropejskiego Towarzystwa Irysowego (Middle European Iris Society) oraz nieformalnego Stowarzyszenia Zielony Warsztat Grupa Hortiterapeutów. Wolontariusz w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Dzierżoniowie.
Barbara Górnicka-Naszkiewicz
W Fundacji Via Salutis wspiera działania medialne i content marketingowe. Wydawca i redaktor naczelna czasopisma i bloga Super Senior. Badaczka potencjału seniorów jako nosicieli tradycji (szczególnie kresowej), autorka książki „Pamięć pokoleń”, setek artykułów poświęconych tematyce senioralnej oraz publikacji aktywizacyjnych. Moderatorka ogólnopolskiej dyskusji „Senior to (nie)brzmi dumnie” – Srebrne Wywiady, inicjatorka akcji #SeniorzyPiszą, ekspertka w kampanii „Nie czekam 107 lat” prowadzonej przez Onet, Women Forbs i Ofeminin.
Twórczyni Akademii Super Seniora – platformy online z szybkim dostępem do wiedzy dla osób, instytucji, organizacji i firm dostrzegających potencjał osób starszych.
Specjalistka w dziedzinie silver content marketingu. Pomaga firmom i organizacjom w komunikacji z dojrzałym klientem/odbiorcą poprzez media, silver marketing i content marketing.